Co je potřeba vědět o refinancování hypotéky?

Refinancování hypotéky je vlastně ve zkratce předčasné splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ovšem pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. To znamená jediné, refinancování hypotéky se vyplatí ve chvíli, kdy vám jiná banka nabídne výhodnější podmínky. Za ty se může považovat nižší úroková sazba, delší doba fixace či splácení, nižší měsíční splátka anebo zvýhodnění dalších bankovních produktů. V současné době je možné hypotéku refinancovat kdykoliv, ovšem v době fixace je to přeci jenom výhodnější.

Kdy je správný čas na refinancování?

Refinancování hypotéky se řada lidí obává, neboť se bojí složitého papírování a byrokracie. Ovšem tímto rozhodnutím se mnohdy okrádají o tisíce korun ročně, které by refinancováním získali. Je to z důvodu proměnlivé úrokové sazby, která se mění v závislosti na ekonomické situaci v zemi či konkurenci ostatních poskytovatelů úvěrů.

podání rukou

Ještě před uplynutím aktuálního fixního období by vás měl věřitel kontaktovat s nabídkou na další období fixace. Pokud s nově nastavenými podmínkami souhlasíte, nic se pro vás nemění. I nadále budete splácet aktuální úvěr bez větších změn. Ovšem pokud s novými podmínkami nesouhlasíte, je skvělý čas stávající úvěr refinancovat. To je v současnosti možné kdykoliv, přeci jenom se vyplatí refinancovat spíše v období fixace, kdy vám věřitel není oprávněn naúčtovat penále či ušlý zik za předčasné splacení.

dlaň s klíčem

O vašem záměru by měl aktuální věřitel vědět alespoň měsíc dopředu. Tato oznamovací povinnost však není podmíněna souhlasem aktuálního věřitele. Pokud vám jiná banka či nebankovní subjekt nabídl výhodnější podmínky, není zapotřebí i nadále platit nevýhodnější úvěr. Mějte na paměti, že refinancováním se dá ušetřit tisíce ročně, proč tedy přetrvávat u nevýhodného poskytovatele a platit zbytečné finance navíc?