V čem jsou rolety den a noc lepší, než žaluzie


Rolety do oken den a noc představují moderní způsob zastínění oken a dveří. Hodí se ke všem typům nábytku, ať už se jedná o jakýkoli styl včetně oblíbeného retro řešení. Snadno se instalují a udržují v čistotě a vytváří specifické zastínění, které je odlišné od klasických lamel hliníkových žaluzií.

okno v bytě

Rolety den a noc versus žaluzie

V současné době stále platí, že v domácnostech převažují žaluzie s hliníkovými vodorovnými lamelami. Tento trend se udržel v hledáčku zájmu obyvatel Česka poměrně dlouhou dobu, a to i přesto, že se již na trhu objevila jiná výhodnější a vylepšená řešení stínící techniky. Možná je to podobné jako s wolframovými žárovkami, které stále ještě v některých rodinách dosluhují, ačkoli je o nich známo, že jsou energeticky velmi neúsporné.

V poslední době však roste zájem o rolety den a noc, disponují totiž přednostmi, které od žaluzií nelze očekávat. Čím se od nich liší?

terasa v horách

Vlna letních veder – s nástupem léta se také zvyšují průměrné denní teploty a my se snažíme uvnitř místnosti vytvořit alespoň trochu snesitelnou atmosféru. Každý ale nemá možnost nainstalovat a mít v provozu klimatizaci, a tak se stává, že jediné zastínění od slunce nám poskytnou klasické žaluzie a závěsy. Hliník je však velmi dobře vodivý kov a tak není divu, když se lamely žaluzií brzy od slunce rozpálí a teplo samozřejmě vyzařují kolem sebe. Rolety den a noc jsou ovšem vyrobeny z textilie, která je vůči slunečním paprskům prakticky netečná.

Bytový doplněk – že by byly plechové žaluzie nějakým estetickým prvkem v domácnosti nebo v kanceláři, nelze tvrdit. Většinou se zakrývají záclonami a vzhledově zajímavé bývají zpravidla pouze lamely ze dřeva, nejčastěji z bambusu. Ty se však nehodí do všech koncepcí interiéru, zatímco rolety den a noc jsou samy o sobě velmi dekorativní. Vyrábí se v tolika barevných variacích, že jejich počtem mohou klasickým žaluziím nejen konkurovat, ale zároveň nad nimi vyniknout.