Proti Ruské sankce ohrožují Evropu

Spojené státy americké mají připravený nový balíček sankcí vůči Rusku. Tyto sankce z největší pravděpodobností poškodí zájmy mnoha evropských firem a ve svém důsledku tedy porušují mezinárodní práva. Evropská komise zvažuje možná proti opatření vůči postupu Washingtonu. Tuto informaci v pondělí sdělila německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová v Berlíně.

„Doslova ministryně oznámila: Domníváme se, že je to v rozporu s mezinárodním právem.“ Zypriesová reagovala ba schválení protiruských sankcí, které minulý týden odsouhlasily obě komory amerického Kongresu. Dokumenty nyní čekají na podpisy prezidenta Donalda Trumpa.
silné Rusko
Zypriesová popírá, že by jí šlo o obchodní válku s USA. Upozorňuje ovšem že je nejvyšší, čas aby se Evropská komise zabývala protiopatřením, které mohou dopady nových sankcí zmírnit.
Jean-Claude Junckerpředseda Evropské komise už minulou středu USA varoval, že Unie bude aktivně reagovat na americké sankce proti Rusku v případě, že se prokáže možné ohrožení Unijní energetické bezpečnosti. Nezávisle na Evropskou komisi na sankce reagovala také Francie a Rakousko.
Trumpův proslov
O co v sankcích jde
Tyto nové americké restrikce přímo cílí na ruskou oblast energetiky, železniční i námořní dopravu, těžební segmenty ale i finanční sektor. Diskutovaný zákon dává Americkému presidentovi možnost cílit sankcemi na libovolné společnosti a to včetně těch evropských, které se podílejí na provozování či výstavbě ropovodů a plynovodů, které směřují do ostatních zemí nebo jsou přímo na ruském území.
proslov Merkelové
Server Politico upozorňuje, že tímto způsobem by omezení mohly postihnout i výstavbu navrhovaného plynovodu Nord Stream 2. Jedná se o rozšiřování stávajícího plynovodu, který je z Ruska do Německa veden po dně Baltského moře. Projekt byl v třetím kvartálu roku 2015 schválen německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMW, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell, realizaci výstavby má na starosti ruský státní gigant Gazprom.