Psychologické otázky hubnutí a zdravého životního stylu

Odpověď na otázku, zdali naše psychika může ovlivňovat redukci hmotnosti, je samozřejmě „ano“. Bavíme se zde o mnoha faktorech, které by nám opravdu pravdivě a fakticky vysvětlili jenom vědci, kteří mají daný obor vystudovaný a provedli na něj relevantní výzkum. Neodborně si zde však můžeme říct několik takových situací, kdy naše psychika může ovlivňovat redukci hmotnosti.

psychologické procesy

Začneme s tou úplně nejjednodušší variantou a to tou, kdy si za své neúspěchy můžeme sami. Je to velmi typický scénář. Učiníme rozhodnutí ohledně zdravého životního stylu, naplánujeme si zvyky, nebo úkony, které budeme pravidelně dodržovat a s nově získanou motivací vyrážíme do tak trochu fiktivního boje. Fiktivního proto, že se ve skutečnosti nejedná o boj.

redukce hmotnosti

Pokud chcete žít zdravěji, nebo redukovat hmotnost, neznamená to, že máte se svým tělem bojovat. Naopak by se mělo jednat o spolupráci. S takovým mentálním nastavením samozřejmě po pár týdnech své úsilí vzdáte. Jsou dva důvody, proč tak učiníte. Prvním důvodem je, že jste si nastavili příliš přísný režim. Po letech bez pravidelné fyzické aktivity a správného stravování jste se rozhodli, že budete pětkrát týdně chodit do posilovny, dodržovat zdravou stravu a pitný režim a pod neustálým nátlakem a stresem (který jste si ale vytvořili sami) vše vzdáváte. Druhým psychologickým důvodem, proč svou snahu ukončíte je porušení nastavených pravidel a následná frustrace.

Existují ale i situace, kdy si za své selhání tak úplně nemůžeme a jeden z nich, který stojí za zmínku je stres. Pokud jste dlouhodobě ve stresu a v psychické nepohodě, nemusí to ovlivnit pouze Vaše zažívací ústrojí, ale i hormonální změny. Správná činnost hormonů je základní podmínkou pro snadnou redukci hmotnosti, a proto i z tohoto důvodu může psychické rozpoložení značně ovlivňovat hubnutí.

Pokud jste se v některé z těchto situací našli, zkuste se zamyslet nad tím, co pro sebe a své zdraví můžete udělat. Investice času a úsilí do sebe sama se vždy vyplatí!