Jak naučit děti spravovat finance

Pokud nechcete, aby vaše děti nesmyslně utrácely na zbytečnosti, musíte je naučit hospodařit. Samozřejmě, že každé malé dítě bude chtít drobnosti, které nevyužije, ale v pozdějším věku, když už jde o živobytí, to není žádná sranda. Proto je třeba nějak děti vést k správnému životu, šetření a financím.

finanční plánování

Začněme tím nejdůležitějším. Děti musíte naučit vnímat hodnoty peněz. Musíte samozřejmě počkat do nějakého období, kdy ten rozdíl dokáže poznat, ovšem je třeba je seznamovat už od začátku. Zkuste jim vysvětlovat, jaké jsou přibližné platy učitelů, vaše, apod. Při sledování fotbalu je můžete seznámit s tím, jak to funguje u fotbalistů. Poznají ten rozdíl a pochopí, že i oni si budou muset vydělávat a naučit se s tím fungovat.

Na začátek zkuste zajímavou hru, ke které potřebujete pouze misku a mince. Dejte mince jemu a protihráči a házejte je do mísy. Každá mince, která padne dítěti vedle půjde do ruky protihráči. Tak se naučí vnímat rozdíl peněz a pochopí, že více malých hodnot může dohromady dát velkou hodnotu.

Poté s nimi hrajte deskové hry. Buď můžete zkusit Monopoly, Dostihy a sázky, nebo velmi známou hru Finanční svoboda. Zde se naučí dítě vnímat své chyby, kterými může prodělat několik řádů tisíc a že i on může zbankrotovat, pokud si nedá pozor.

Dalším nápadem je simulace. Zkuste si zahrát na rodinu s tím, že děti budou rodiče a vy děti. Vytvářejte jim situace, které je běžně potkají a musí se s nimi vypořádat. Nebo nechte hrát pouze své děti a pozorujte, jak zvládají rodinnou situaci sami.
finanční úspory

Pokud se tomuto tématu budete alespoň okrajově věnovat a sami zvládnete hospodařit s penězi (v jiném případě byste pravděpodobně měli začít nejprve u sebe), věřte, že váš potomek s tímto nebude mít v budoucnu téměř žádný problém. A vy budete mít skvělý pocit z toho, že jste ho připravili na zářnou finančně bezproblémovou budoucnost.