SLEVY – ŠETŘENÍ NEBO NE?

Nedávno jsem četla článek a průzkum o slevách. Česká republika patří mezi největší uživatele slev na světě. Lidé často už vůbec nenakupují normálně, ale často nakupují podle nákupních katalogů, kde si lidé zaškrtávají slevy a poté jsou schopni hodiny chodit po obchodech, aby onu věc našli. Často jsou schopni jet jen pro jednu věc a tedy přejíždět z místa na místo.
rodina na nákupu
Tendence více utrácet
Když vidíme věc ve slevě, v mozku se nám automaticky přepne tlačítko na potřebu vyššího utrácení a potřeby nakoupit co nejvíce věcí pro chvíle nouze. Jenže spoustu věcí jednoduše nepoužijeme, projdou nebo se zkazí a prostě je vyhodíme. Tedy jsme je koupili zbytečně, i když ve slevě. Kdyby tato potravina ve slevě nebyla, koupíme ji jen jednou, nebo vůbec, a poté nebudeme jídlo vyhazovat. V případě slev na jídlo se tedy velký nákup většinou nevyplácí.

Kdy se nákupy ve slevách vyplácí?
Tak jako se nákupy ve slevách moc nevyplatí u jídla, o to více se vyplatí u spotřebního zboží, oblečení, knih a zábavy. Můžete je sehnat za opravdu malý zlomek ceny a můžete ušetřit i tisíce korun. Například u drahého oblečení nebo elektroniky se to vážně vyplatí. Slevy po Vánocích jsou ve všech obchodech a je to dobrý způsob, jak utratit peníze, které dostanete pod vánoční
stromeček. Také jsou dobré výprodeje kolekcí oblečení nebo obchodů před tím, než je zavřou.
černý pátek
Jaká je vlastně reálná cena zboží?
Můžeme si klást otázku, jakou má vlastně všechno to zboží cenu, když ho mohou tolik zlevnit a ještě na tom vydělat? Zdá se to jako okrádání lidí a často jsme na to i upozorňováni. Ale musíme se podívat co vše je potřeba z oněch peněz zaplatit. Nájem prodejny, převoz zboží, platy zaměstnanců a ještě navíc chtějí mít zisk. Výrobní cena zboží může být tak desetinásobně nižší než ta, za kterou nakupujeme v obchodě my.

A co Vy? Nakupujete ve slevách? A pokud ano, tak jak často a v jakém ročním období?